Grupa Boryszew

Historia spółki

A A A

collage.jpg

W 1911 roku zostało założone Belgijskie Towarzystwo Sochaczewskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu. Po II wojnie światowej fabryka została upaństwowiona. W 1991 roku w wyniku prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Boryszew ERG powstała spółka Boryszew S.A. o 100% udziale kapitału prywatnego. Od maja 1996 roku akcje Spółki są notowane na GPW.

W 1999 roku Boryszew, oferujący szeroką gamę produktów z branży chemicznej (m.in. znany płyn chłodnicowy Borygo), pozyskał inwestora strategicznego w postaci Pana Romana Karkosika.
Nowy akcjonariusz zapoczątkował dynamiczny rozwój spółki. Przejęcia przedsiębiorstw produkcyjnych z branży połączone z ich restrukturyzacją, fuzje oraz organiczny wzrost sprzedaży spółek Grupy przyczyniły się do znacznej poprawy wyników, którą docenili inwestorzy poprzez wzrost kursu akcji na GPW.

W 2005 roku Boryszew S.A. przejął kontrolę nad notowaną na GPW spółką Impexmetal S.A, skupiającą wokół siebie spółki produkcyjne z branży metali kolorowych i handlu łożyskami.

collage1.jpgW 2010 roku Boryszew S.A. przejął kontrolę nad Grupą Maflow, będącą jednym z największych producentów przewodów do klimatyzacji, wspomagania kierownicy oraz aktywnego zawieszenia dla przemysłu motoryzacyjnego. Branża automotive staje się kluczowym segmentem działalności. Dzieki zakupowi aktywów Grupy Maflow Boryszew S.A. stał się globalną spółką, posiadającą zakłady produkcyjne na 3 kontynentach.

W 2011 Spółka kontynuowała realizację strategii rozwoju poprzez przejęcia przedsiębiorstw z branży automotive. W lipcu 2011r. Spółka podpisała umowy przejęcia dwóch niemieckich Grup Kapitałowych (AKT/ICOS – Theysohn), działających w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych.

W 2014 r. Boryszew przejmuje fabrykę komponentów motoryzacyjnych należącą do Tensho Poland Corporation. W 2015 r. rozpoczyna budowę fabryki Maflow w Meksyku, która w 2016 r. stała się bramą Grupy do krajów wchodzących w skład NAFTA'y.

W 2017 r. swoją działalność rozpoczął zakład BAP w niemieckim Prenzlau oraz zakład Maflow w Toruniu.

W 2019 roku Boryszew S.A. przejął kontrolę nad Grupą Alchemia, co było początkiem budowania silnego segmentu metalowego, dzięki czemu Grupa oferuje produkty najwyższej jakości, niezbędne w budownictwie okrętowym i energetyce, w tym energetyce wiatrowej.

Grupa kapitałowa stworzona przez Boryszew S.A. w ciągu kilku lat stała się jedną z największych grup przemysłowych w Polsce o sprzedaży na poziomie 1,23 miliard euro rocznie. Sukces Grupy potwierdzają wysokie miejsca w rankingach publikowanych przez wiodące polskie czasopisma.

milestones.png

Do góry

Jeżeli masz do nas jakieś pytanie, wypełnij formularz. Odpowiemy najszybciej jak to będzie możliwe


Więcej »